Jak dobrać kocioł c.o. do budynku?

Wiele osób stając przed wyborem kotła do instalacji centralnego ogrzewania kieruje się jedynie metrażem budynku lub ceną urządzenia. To błąd, gdyż należy wziąć pod uwagę także inne kwestie. Jakie? Wyjaśniamy poniżej.

Wybór kotła co – czym się sugerować?

Powierzchnia, którą docelowo ma ogrzewać instalacja centralnego ogrzewania jest najważniejszym, ale niejedynym parametrem, który powinniśmy brać pod uwagę poszukując odpowiedniego dla siebie kotła co. Niezależnie od tego, czy mówimy o domu wolnostojącym czy też mieszkaniu, musimy zważać na: grubość, a także jakość ocieplenia. Jeżeli nasz dom jest nieocieplony i nie mamy w planach przeprowadzać takiej inwestycji w najbliższym czasie, kocioł dobrany na podstawie metrażu może okazać się za słaby. Powinniśmy wówczas zdecydować się na model o wyższej mocy grzewczej. Podobnie jest w przypadku mieszkania np. w nieocieplonej kamienicy czy bloku. W tym przypadku powinniśmy dodatkowo brać pod uwagę także to, ile ze ścian naszego mieszkania jest jednocześnie ścianami całego budynku – bardziej narażonymi na wychładzanie.

Kolejną kwestią jest jakość ocieplenia. Jeżeli jest to cienka warstwa np. 5 cm styropianu lub ocieplenie jest już mocno nadszarpnięte zębem czasu i spękane, możemy przypuszczać, że nie będzie zapewniać deklarowanych parametrów. Wówczas, analogicznie, powinniśmy rozważyć zakup kotła o nieco wyższej mocy.

Popularny błąd przy obliczaniu powierzchni do ogrzewania

Obliczając powierzchnię, którą będzie miał za zadanie ogrzać nasz kocioł nie powinniśmy popełnić podstawowego błędu. Metraż naszych pomieszczeń nie jest wystarczającą informacją, by stać się wyznacznikiem dla urządzenia, które potrzebujemy. Zapotrzebowanie na moc grzewczą kotła wylicza się na podstawie kubatury ogrzewanego budynku lub mieszkania. Czym jest kubatura? Mówiąc najprościej jest to objętość budynku, czyli iloczyn powierzchni całkowitej oraz wysokości pomieszczeń.
W wyliczeniach powinniśmy wziąć pod uwagę także tzw. wskaźnik powierzchniowy. Jest to wartość przyjęta umownie. Jeżeli nasze lokum posiada bardzo dobrą izolację termiczną, będącą w idealnym stanie jest to 40 W/m3, jeżeli z kolei mamy do czynienia z budynkiem nie posiadającym żadnej izolacji termicznej, jest to 60 W/m3. Każdy pośredni stan faktyczny powinniśmy ocenić indywidualnie i przypisać mu określoną wartość.

Obliczamy najpierw kubaturę budynku mnożąc powierzchnię w m2 przez wysokość pomieszczeń. Uzyskany wynik mnożymy przez dobrany wskaźnik powierzchniowy. Np. 100 m2 x 2,5 m = 250 m3, 250 m3 x 40 W/m3 = 10 000 W = 10 kW.

Jaki piec wybrać?

Po obliczeniu mocy grzewczej kotła można już przejść do wyboru konkretnego modelu. Jaki rodzaj kotła jest obecnie szczególnie polecany? Bez wątpienia każdy, komu pozwalają na to warunki infrastrukturalne (przyłącze gazu ziemnego) powinien zdecydować się na kocioł gazowy. Optymalnym – najbardziej oszczędnym i ekologicznym rozwiązaniem będzie w tym przypadku kocioł kondensacyjny.
Więcej informacji na temat kotłów centralnego ogrzewania znajdziesz na stronie http://beretta.pl/

Dodaj komentarz